ÎNSCRIERI LA GRĂDINIŢĂ – GRUPA MICĂ

În conformitate cu adresa M.E.N nr.35677/26.03.2014 referitoare la cuprinderea copiilor cu vârste între 3 – 6 ani în învăţământul preşcolar vă informăm că înscrierea copiilor la grupa mică se desfăşoară astfel:

• 23.04.2014 – 30.05.2014 etapa I  de înscriere
  • 03.06.2014 afişare locuri libere
  • 04.06.2014 – 04.07.2014 etapa II de înscriere
  • 04.07.2014 afişare locuri libere

Grupa

Număr copii 2013 - 2014

Număr copii 2014 - 2015

Mică

3 grupe – 70

2 grupe - 40

Mijlocie

2 grupe - 58

Nu mai există locuri

Mare

2 grupe - 68

Nu mai există locuri

Înscrierile se fac la sediul colegiului din Str.S.Cihoschi nr.17, sector 1, program de înscriere: luni – vineri, între orele 10.00 – 15.00.

Acte necesare:

• fişă personală copil (se completează la sediul colegiului)
  • copie certificat naştere copil
  • copie C.I./B.I. părinţi
  • adeverinţă de salariat părinţi
  • folie de plastic

Criterii specifice de departajare :

Criteriul

Documente doveditoare

Fraţi şi surori care frecventează / au frecventat grădiniţa germană a Colegiului German Goethe sau Colegiul German Goethe

Adeverinţă preşcolar/ elev Colegiul German Goethe

Părinţi absolvenţi ai Colegiului German Goethe sau ai unei facultăţi de profil

Copie diplomă de bacalaureat sau diplomă de licenţă

Părinţi cunoscători / vorbitori de limbă germană

Atestat de limbă

Noutăţi

Prev Next

PROIECTE SĂPTĂMÂNA „ȘCOALA ALTFEL”

LISTA PROIECTELOR PENTRU SĂPTĂMÂNA „ȘCOALA ALTFEL”

Clasa pregătitoare și clasa I

Borderoul de evaluare pentru interviul din 8.03.2014 și 9.03.2014

Informatii importante pentru clasa pregatitoare si clasa 1

1.În anul școlar 2014/2015 la Colegiul German "Goethe" se vor organiza patru clase pregătitoare.2.La clasa întâi sunt patru locuri rămase libere.3.Perioada de înscriere este între 24 februarie-7 martie, luni - vineri între orele 8-20 ; sâmbătă 8-13 și vineri 7 martie până la ora 16.4.Interviul de limba germana va avea loc în zilele de 8 și 9 martie conform procedurii de mai jos.5.Ziua " Porților Deschise " va avea loc în ziua de 28 februarie între orele 9-17 la sediul Colegiului German "Goethe" din Calea Dorobanților nr. 163.6. Programarea la interviu se va afișa vineri, 7 martie după ora 18.

Metodologii, simulari si evaluari

Simularea Evaluării Naționale se organizează pentru familiarizarea elevilor cu rigorile unei evaluări naționale, respectiv a unui examen de bacalaureat național si cu scopul de a optimiza rezultatele obținute de către elevii din învățământul preuniversitar la finalul studiilor gimnaziale/liceale.

Imprimare

PROIECTE SĂPTĂMÂNA „ȘCOALA ALTFEL”

Informatii importante pentru clasa pregatitoare si clasa 1

Metodologii, simulari si evaluari

O jumătate de secol de la semnarea Tratatului Elysée

Pe 22 ianuarie 1963, generalul Charles de Gaulle, preşedintele Franţei, şi cancelarul german Konrad Adenauer semnau la Palatul Elysée un tratat ce recunoştea colaborarea economică dintre cele doua ţări, dar şi consolidarea prieteniei franco-germane.

Anul acesta se implineşte o jumătate de secol de la acest eveniment, iar luni, 18 noiembrie, ora 17, în sala de festivităţi a Colegiului German "Goethe", va avea loc celebrarea celei de-a cincizecea anivesare a tratatului, la care vor participa si reprezentanti ai ambasadelor germane si franceze.