Noutăţi 2014-2015

Prev Next

Comemorarea Armistitiului de la 11 noiembrie 1918

Marti 11 noiembrie 2014, zi aniversară a armistiţiului Primului Război Mondial, Ambasadorul Franţei în România, Dl. François Saint-Paul, şi Dl. Werner Hans Lauk, Ambasadorul Republicii Federale Germania în România, au participat împreună la o ceremonie de comemorare  a soldaţilor căzuţi în timpul Primului Război Mondial pe pământ românesc şi a tuturor celor care s-au jertfit pentru Franţa. Cu acest prilej elevii Colegiului German Goethe fragmente din jurnalul lui Gerhard Velburg și au depus o coroană în memoria eroilor martiri.

Cros în memoria căderii Zidului Berlinului

În data de 09.11.2014, s-a desfăşurat la Bucureşti un cros în memoria căderii Zidului Berlinului , organizat de Ambasada Germaniei.Elevi și profesori ai  Colegiului German Goethe au fost invitați să participe la acest eveniment care amintește de evenimentele istorice din urmă cu 25 de ani.

Noutati

Investitii

Parteneriate

Asociatia Parintilor si Sponsori

Aici puteti descarca toate pozele realizate cu ocazia Deschiderii Anului Scolar 2014-2015

Comemorarea Armistitiului de la 11 noiembrie 1918

Cros în memoria căderii Zidului Berlinului

Imprimare

PROIECTE SĂPTĂMÂNA „ȘCOALA ALTFEL”

Informatii importante pentru clasa pregatitoare si clasa 1

1.În anul școlar 2014/2015 la Colegiul German "Goethe" se vor organiza patru clase pregătitoare.2.La clasa întâi sunt patru locuri rămase libere.3.Perioada de înscriere este între 24 februarie-7 martie, luni - vineri între orele 8-20 ; sâmbătă 8-13 și vineri 7 martie până la ora 16.4.Interviul de limba germana va avea loc în zilele de 8 și 9 martie conform procedurii de mai jos.5.Ziua " Porților Deschise " va avea loc în ziua de 28 februarie între orele 9-17 la sediul Colegiului German "Goethe" din Calea Dorobanților nr. 163.6. Programarea la interviu se va afișa vineri, 7 martie după ora 18.